Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Medycyna Chińska

Medycyna chińska

Email Drukuj PDF
DIAGNOZA I DIETA WEDŁUG TRADYCYJNEJ MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Oferta obejmuje ustalenie indywidualnych zaleceń dietetycznych (żywieniowych) na podstawie diagnozy stanu zdrowia według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) i jest skierowana do osób dorosłych:
  • z problemami zdrowotnymi;
  • poszukujących wskazówek na temat zdrowego stylu życia i odżywiania się;
  • chcących profilaktycznie zadbać o siebie i swoje zdrowie;
  • zainteresowanych odkrywaniem związków między problemami życia psychicznego, a tym co dzieje się w ciele, między stylem życia a kondycją i sprawnością psychofizyczną, między sposobem odżywiania a samopoczuciem.

Proces diagnozy obejmuje:
  • szeroki wywiad z osobą, obejmujący zarówno aspekty zdrowia fizycznego jak i problemy życia psychicznego, uwarunkowania społeczne a także istotne wydarzenia tworzące indywidualną historię życia;
  • badanie fizjologicznych symptomów i oznak stanu zdrowia (puls, wygląd języka, twarzy, sylwetki, skóry, włosów).

Na podstawie diagnozy klient otrzymuje szczegółowe wskazówki, w jakich aspektach jego zdrowie wymaga szczególnej troski a gdzie lokują się jego silne strony oraz jakie zachowania mu sprzyjają, a które szkodzą. Kolejne wskazówki, dotyczące sposobu odżywiania, służą korekcie niewłaściwych nawyków żywieniowych i wskazaniu tych produktów, które w konkretnych przypadkach mogą przywracać zdrowie lub sprzyjać jego zachowaniu. 
Badanie oraz omawianie diagnozy i zaleceń wymagają zwykle dwóch spotkań, z których każde trwa około dwóch godzin i odbywa się w innym terminie. W uzasadnionych sytuacjach spotkania są kontynuowane, a zalecenia korygowane, odpowiednio do zmieniającej się sytuacji zdrowotnej.
  
Terapeuta Medycyny Chińskiej stara się leczyć chorego, a nie chorobę, zwalcza przyczyny, a nie objawy. Analizując przyczyny powstania zaburzeń bierze pod uwagę fizyczne, umysłowe, emocjonalne i duchowe aspekty życia człowieka, a także uwzględnia naturalne warunki jego środowiska (klimat, porę roku i wszelkie inne zjawiska naturalne) oraz warunki społeczne (poziom życia, rodzaj pracy i wykonywanych obowiązków). Takie podejście pozwala w terapii skupić się bardziej na przywróceniu harmonii w człowieku, a nie tylko na chwilowym zwykle wyeliminowaniu objawów.
Tak jak różne czynniki (zewnętrze i wewnętrzne) mogą zaburzyć harmonię w funkcjonowaniu organizmu, podobnie, odpowiednie zmiany np. w stylu życia czy sposobie odżywiania się, mogą tę harmonię przywrócić.
Obok ziołolecznictwa i akupunktury, leczenie dietą (odpowiednio dobranymi produktami spożywczymi) jest jednym z narzędzi terapii w TMC, a sposób odżywiania jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie.

 

Styczeń 2020 Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Będzie

There are no upcoming events currently scheduled.
Pełny kalendarz