Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Terapia Gestalt Założenia teoretyczne

Założenia teoretyczne

Email Drukuj PDF
Integralna psychoterapia Gestalt oznacza całościowe podejście do człowieka w wielowymiarowej jego egzystencji. Gary Yontef formułując fundamentalne założenia terapii Gestalt wskazał świadomość jako źródło zdrowia i choroby, jako jedyny cel terapii, jako rdzeń podejścia Gestalt: "Świadomość jest rodzajem doświadczenia, które można zdefiniować jako pozostawanie w kontakcie z własnym istnieniem, z tym co jest".

Frederick S. Perls – twórca terapii Gestalt – twierdził, że jedyną drogą prawdziwego doświadczania życia, jest koncentracja na teraźniejszości. Jego słynne Tu i Teraz, oparte na relacji Ja-Ty, eksplorujące Świadomość siebie w kontakcie z drugą osobą, to kanony rozwoju człowieka od cierpienia ku poczuciu szczęścia. Osoby biorą odpowiedzialność za własne życie, podejmują wysiłek rozwoju wówczas, gdy stają się bardziej świadome tego, kim są wraz ze wszystkimi swoimi potrzebami i pragnieniami, uczuciami i myślami, sprzecznościami i konfliktami, z tym co mówią i co robią. Tylko wtedy mogą dokonywać wyborów tak, by znaleźć najlepsze rozwiązania własnych problemów.  

Uświadomienie w terapii Gestalt to szczególny rodzaj doświadczenia, w którym osoba staje się bardziej zdolna do rozumienia własnych emocji i kierowania swoim zachowaniem, dokonując wyborów poprzez twórcze dostosowanie się do rzeczywistości, podejmuje odpowiedzialność za siebie i swoje życie nie pod presją powinności, lecz z poczucia wolności.  

Taki rodzaj świadomości jest zamierzonym w integralnej psychoterapii Gestalt efektem doświadczenia osobistego.

Zmieniony: Poniedziałek, 30 Maj 2011 21:58  

Czerwiec 2020 Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Będzie

There are no upcoming events currently scheduled.
Pełny kalendarz